Rozhovory

Obrázok rozhovoru: Psychológ Dušan Fábik – Ako upokojiť spoločnosť

Psychológ Dušan Fábik – Ako upokojiť spoločnosť (7.7.2024)

Polarizácia spoločnosti je u nás problémom už niekoľko rokov. O potrebe jej zastavenia sa začalo najintenzívnejšie hovoriť práve po atentáte na Roberta Fica. Či sa nám to darí, a v akom stave je naša spoločnosť, hovorila redaktorka Nina Janešíkova s odborníkom na politickú psychológom Dušanom Fábikom.

Obrázok rozhovoru: Psychológovia hodnotia atentátnika, čo bola posledná kvapka?

Psychológovia hodnotia atentátnika, čo bola posledná kvapka? (22.5.2024)

Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica zostalo príliš veľa otáznikov. Prečo sa niekto rozhodne k činu ako dôchodca Juraj Cintula? Čo ho k útoku motivovalo a čo jeho brutálny čin napovedá o ňom samom? Redakcia HN sa na osobnosť atentátnika z Levíc Juraja Cintulu pozrela očami psychológov Dušana Fábika a Dušana Kešického. Fábik hovorí: „Snaha o vraždu je vlastne patologickou snahou o vyriešenie svojho vnútorného konfliktu“.

Obrázok rozhovoru: Kroky na upokojenie situácie treba podporiť

Kroky na upokojenie situácie treba podporiť (21.5.2024)

O streľbe na premiéra Roberta Fica sme sa zhovárali s psychológom Dušanom Fábikom, ktorý sa zameriava aj na politickú psychológiu. Psychológ Fábik pripomína: „Ak verejnosť uvidí, že vo vypätej situácii sa dokážu spojiť aj politickí oponenti, ich voliči ich budú nasledovať“.

Obrázok rozhovoru: Prečo sú v politike emócie a hnev víťazmi nad rozumom?

Prečo sú v politike emócie a hnev víťazmi nad rozumom? (18.5.2024)

Psychológ Dušan Fábik hovorí v tejto epizóde o hrubosti v politike, eskalácii napätia, ale aj o kritickom myslení. Podcast rozpráva ako emócie ovplyvňujú voľbu politických lídrov a prečo agresívni a narcistickí politici priťahujú voličov. Diskutovali sme o manipulácii, hoaxoch a konšpiračných teóriach, a ako sa pred nimi chrániť. Fábik zdôraznil, že nie inteligencia, ale skôr zrelosť a spokojnosť nás ochránia pred dezinformáciami.

Obrázok rozhovoru: Bezpečnosť na školách. Rezort vnútra spúšťa bezpečnostný audit

Bezpečnosť na školách. Rezort vnútra spúšťa bezpečnostný audit (17.1.2024)

Mladým ľuďom do rúk zbraň nepatrí. Po tragických udalostiach, ktoré sa stali na školách nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Ministerstvo vnútra spúšťa na základných a stredných školách bezpečnostný audit. Prioritou je pre nich aj duševné zdravie. Psychológ Fábik vraví: "prijímajúce a láskavé rodinné prostredie má moc, aby sa extrémne a agresívne tendencie vôbec nerozvinuli. Škola túto moc nemá a musí viac-menej už len reagovať na vzniknuté ťažkosti a problémy".

Obrázok rozhovoru: Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká

Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká

Aké sú psychologické dôvody náklonnosti slovenského obyvateľstva k ruskému režimu? Môže pre výskum v tejto oblasti poslúžiť ako ukazovateľ index moci či index maskulinity? Ako do nahliadania na štát a politiku vstupuje vymedzenie rodových rolí a vnímanie maskulínnych charakteristík? Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s psychológom pôsobiacim na Paneurópskej vysokej škole Dušanom Fábikom.

Obrázok rozhovoru: Psychológ o agresivite: Politici vedia, že aj krátky verbálny útok im môže poskytnúť viac hlasov ako diskusia

Psychológ o agresivite: Politici vedia, že aj krátky verbálny útok im môže poskytnúť viac hlasov ako diskusia

V rozhovore pre HN so psychológom a odborníkom na politickú psychológiu Dušan Fábikom sa okrem iného dočítate o agresivite nielen v predvolebnej kampani, ale aj v spoločnosti. Ďalej, prečo pandémia covidu zvýšila agresívne správanie. Či súvisí agresivita s výškou inteligencie. A tiež, či emócie mobilizujú voličov k volebným urnám.

Obrázok rozhovoru: Psychologická analýza: Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande?

Psychologická analýza: Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande?

Denník N uverejnil v auguste 2023 rozsiahlu psychologickú analýzu ruskej propagandy od psychológa PhDr. PaedDr. Dušana Fábika, PhD. V rámci analýzy Fábik uvádza, že zo psychologického hľadiska je pochopiteľné, že väčšina slovenských občanov cíti intuitívnu náklonnosť k Rusku. Práve Rusko stelesňuje tie hodnoty, ktoré si ceníme najviac zo skúmaných krajín sveta.

Obrázok rozhovoru: Stav spoločnosti a agresivita detí

Stav spoločnosti a agresivita detí

Relácia Cez lupu bola 8.7.2023 venovaná stavu spoločnosti a stúpajúcej agresivite detí. Psychológ Dušan Fábik v tejto súvislosti vraví: „Mali by sme sa v prvom rade pozerať sami na seba, lebo my sami často volíme agresívne reakcie, agresívne spôsoby, ale od detí by sme chceli, aby reagovali lepšie. A to je celkom neférový postoj. Chcieť od detí, aby boli lepšie ako sme my sami.

Obrázok rozhovoru: Účastníkov nehody na Zochovej trápia psychické problémy

Účastníkov nehody na Zochovej trápia psychické problémy (9.5.2023)

Podľa psychológa Dušana Fábika osoby zúčastnené na tejto hroznej a tragickej udalosti zažili najextrémnejšiu formu stresu, aká vôbec je možná. „Nepochybne mohla zanechať stopy traumy, úzkosti či iných ťažkostí,“ vysvetlí a podobne ako jeho kolegyňa odporúča pri akýchkoľvek ťažkostiach vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.  

Návrat hore