Rozhovory

Obrázok rozhovoru: Bezpečnosť na školách. Rezort vnútra spúšťa bezpečnostný audit

Bezpečnosť na školách. Rezort vnútra spúšťa bezpečnostný audit (17.1.2024)

Mladým ľuďom do rúk zbraň nepatrí. Po tragických udalostiach, ktoré sa stali na školách nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Ministerstvo vnútra spúšťa na základných a stredných školách bezpečnostný audit. Prioritou je pre nich aj duševné zdravie. Psychológ Fábik vraví: "prijímajúce a láskavé rodinné prostredie má moc, aby sa extrémne a agresívne tendencie vôbec nerozvinuli. Škola túto moc nemá a musí viac-menej už len reagovať na vzniknuté ťažkosti a problémy".

Obrázok rozhovoru: Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká

Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká

Aké sú psychologické dôvody náklonnosti slovenského obyvateľstva k ruskému režimu? Môže pre výskum v tejto oblasti poslúžiť ako ukazovateľ index moci či index maskulinity? Ako do nahliadania na štát a politiku vstupuje vymedzenie rodových rolí a vnímanie maskulínnych charakteristík? Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s psychológom pôsobiacim na Paneurópskej vysokej škole Dušanom Fábikom.

Obrázok rozhovoru: Psychológ o agresivite: Politici vedia, že aj krátky verbálny útok im môže poskytnúť viac hlasov ako diskusia

Psychológ o agresivite: Politici vedia, že aj krátky verbálny útok im môže poskytnúť viac hlasov ako diskusia

V rozhovore pre HN so psychológom a odborníkom na politickú psychológiu Dušan Fábikom sa okrem iného dočítate o agresivite nielen v predvolebnej kampani, ale aj v spoločnosti. Ďalej, prečo pandémia covidu zvýšila agresívne správanie. Či súvisí agresivita s výškou inteligencie. A tiež, či emócie mobilizujú voličov k volebným urnám.

Obrázok rozhovoru: Psychologická analýza: Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande?

Psychologická analýza: Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande?

Denník N uverejnil v auguste 2023 rozsiahlu psychologickú analýzu ruskej propagandy od psychológa PhDr. PaedDr. Dušana Fábika, PhD. V rámci analýzy Fábik uvádza, že zo psychologického hľadiska je pochopiteľné, že väčšina slovenských občanov cíti intuitívnu náklonnosť k Rusku. Práve Rusko stelesňuje tie hodnoty, ktoré si ceníme najviac zo skúmaných krajín sveta.

Obrázok rozhovoru: Stav spoločnosti a agresivita detí

Stav spoločnosti a agresivita detí

Relácia Cez lupu bola 8.7.2023 venovaná stavu spoločnosti a stúpajúcej agresivite detí. Psychológ Dušan Fábik v tejto súvislosti vraví: „Mali by sme sa v prvom rade pozerať sami na seba, lebo my sami často volíme agresívne reakcie, agresívne spôsoby, ale od detí by sme chceli, aby reagovali lepšie. A to je celkom neférový postoj. Chcieť od detí, aby boli lepšie ako sme my sami.

Obrázok rozhovoru: Účastníkov nehody na Zochovej trápia psychické problémy

Účastníkov nehody na Zochovej trápia psychické problémy (9.5.2023)

Podľa psychológa Dušana Fábika osoby zúčastnené na tejto hroznej a tragickej udalosti zažili najextrémnejšiu formu stresu, aká vôbec je možná. „Nepochybne mohla zanechať stopy traumy, úzkosti či iných ťažkostí,“ vysvetlí a podobne ako jeho kolegyňa odporúča pri akýchkoľvek ťažkostiach vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.  

Obrázok rozhovoru: Psychológ Dušan Fábik: Spory v koalícii a psychická pohoda

Psychológ Dušan Fábik: Spory v koalícii a psychická pohoda (7.9.2022)

Voľba politických predstaviteľov v parlamentných voľbách podľa Fábika vždy reprezentuje psychický stav spoločnosti. Inak povedané, preferencia ľubovoľného politika je podmienená jednou či dvomi dominantnými potrebami voliča. A to buď potrebou bezpečia a istoty alebo potrebou agresie či hrdosti, na podklade ktorých rozhoduje o svojej voľbe. „Nepochybne preto môžeme povedať, že samotné persóny v parlamente aj politická kultúra zrkadlia potreby, emócie či túžby celej spoločnosti," pokračuje.

Obrázok rozhovoru: Úzkosť z vojny

Úzkosť z vojny

"Každá extrémna situácia má tendenciu podnietiť naše najhlbšie jadro. Človek, ktorého konanie sa vyznačuje sebeckým, egoistickým a bezohľadným správaním, bude s veľkou pravdepodobnosťou pod vplyvom extrémnej situácie konať ešte egoistickejšie a bezohľadnejšie. Jeho osobnostné sklony sa prehĺbia a ešte viac vystúpia na povrch. Platí to však aj v pozitívnom smere. Z nenápadného človeka s hlboko vštepenými hodnotami, morálkou a osobnou integritou môže zase extrémna situácia podnietiť hrdinstvo a odvahu, ktorú by sme možno na prvý pohľad ani neočakávali."  Dušan Fábik

Obrázok rozhovoru: Rozhodovanie vo voľbách je podľa psychológa prevažne emočný proces

Rozhodovanie vo voľbách je podľa psychológa prevažne emočný proces

Vo svojej praxi sa psychológ Dušan Fábik okrem iných dôležitých procesov duše zaoberá aj príčinami, z ktorých pramení ľudská nespokojnosť. Jeho cieľom je prostredníctvom inovovanej metódy klasickej psychoanalýzy Sigmunda Freuda spoznať myšlienky a prežiť emócie, ktorých si klient v danom okamihu nie je vedomý. Proces rozhodovania sa a voľby je podľa jeho znalostí prevažne emočný a často nevedomý. Vysvetľuje aj duševné pochody, na základe ktorých sa rozhodujú voliči o tom, komu dajú vo voľbách svoj hlas.

Návrat hore