Rozhovory

Obrázok rozhovoru: Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká

Náklonnosť k autokratickým lídrom je u Slovákov vysoká

Aké sú psychologické dôvody náklonnosti slovenského obyvateľstva k ruskému režimu? Môže pre výskum v tejto oblasti poslúžiť ako ukazovateľ index moci či index maskulinity? Ako do nahliadania na štát a politiku vstupuje vymedzenie rodových rolí a vnímanie maskulínnych charakteristík? Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s psychológom pôsobiacim na Paneurópskej vysokej škole Dušanom Fábikom.

Obrázok rozhovoru: Psychológ o agresivite: Politici vedia, že aj krátky verbálny útok im môže poskytnúť viac hlasov ako diskusia

Psychológ o agresivite: Politici vedia, že aj krátky verbálny útok im môže poskytnúť viac hlasov ako diskusia

V rozhovore pre HN so psychológom a odborníkom na politickú psychológiu Dušan Fábikom sa okrem iného dočítate o agresivite nielen v predvolebnej kampani, ale aj v spoločnosti. Ďalej, prečo pandémia covidu zvýšila agresívne správanie. Či súvisí agresivita s výškou inteligencie. A tiež, či emócie mobilizujú voličov k volebným urnám.

Obrázok rozhovoru: Psychologická analýza: Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande?

Psychologická analýza: Prečo Slovensko podlieha ruskej propagande?

Denník N uverejnil v auguste 2023 rozsiahlu psychologickú analýzu ruskej propagandy od psychológa PhDr. PaedDr. Dušana Fábika, PhD. V rámci analýzy Fábik uvádza, že zo psychologického hľadiska je pochopiteľné, že väčšina slovenských občanov cíti intuitívnu náklonnosť k Rusku. Práve Rusko stelesňuje tie hodnoty, ktoré si ceníme najviac zo skúmaných krajín sveta.

Obrázok rozhovoru: Stav spoločnosti a agresivita detí

Stav spoločnosti a agresivita detí

Relácia Cez lupu bola 8.7.2023 venovaná stavu spoločnosti a stúpajúcej agresivite detí. Psychológ Dušan Fábik v tejto súvislosti vraví: „Mali by sme sa v prvom rade pozerať sami na seba, lebo my sami často volíme agresívne reakcie, agresívne spôsoby, ale od detí by sme chceli, aby reagovali lepšie. A to je celkom neférový postoj. Chcieť od detí, aby boli lepšie ako sme my sami.

Obrázok rozhovoru: Účastníkov nehody na Zochovej trápia psychické problémy

Účastníkov nehody na Zochovej trápia psychické problémy (9.5.2023)

Podľa psychológa Dušana Fábika osoby zúčastnené na tejto hroznej a tragickej udalosti zažili najextrémnejšiu formu stresu, aká vôbec je možná. „Nepochybne mohla zanechať stopy traumy, úzkosti či iných ťažkostí,“ vysvetlí a podobne ako jeho kolegyňa odporúča pri akýchkoľvek ťažkostiach vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.  

Obrázok rozhovoru: Psychológ Dušan Fábik: Spory v koalícii a psychická pohoda

Psychológ Dušan Fábik: Spory v koalícii a psychická pohoda (7.9.2022)

Voľba politických predstaviteľov v parlamentných voľbách podľa Fábika vždy reprezentuje psychický stav spoločnosti. Inak povedané, preferencia ľubovoľného politika je podmienená jednou či dvomi dominantnými potrebami voliča. A to buď potrebou bezpečia a istoty alebo potrebou agresie či hrdosti, na podklade ktorých rozhoduje o svojej voľbe. „Nepochybne preto môžeme povedať, že samotné persóny v parlamente aj politická kultúra zrkadlia potreby, emócie či túžby celej spoločnosti," pokračuje.

Scroll to Top